Mineštra

Vpliv bioritma na športno aktivnost


Zakaj zjutraj tek, popoldan pa uteži? 
Vsak človek ima svojo notranjo biološko uro – drži, da se spreminjajo naša telesna temperatura, prekrvavljenost, srčni utrip in razpoloženje ter stopnja utrujenosti.

Poleg notranjih dejavnikov (predvsem hormonov), ki narekujejo ritem, v veliki meri vplivajo tudi zunanji dejavniki (vplivi okolja). In vse to vpliva na našo motiviranost za športno aktivnost. 

Prebujanje pred zajtrkom 
Med spanjem telo porabi veliko energije za regeneracijo telesa, zato so naše zaloge ogljikovih hidratov (gradnikov energije in nujno pomembni za fizični napor) izpraznjene. Da si telo zagotovi potrebno moč, začne izrabljati energijo iz maščobnih zalog. To pomeni, da je jutranja aktivnost priporočljiva za vse tiste, ki želite shujšati. Seveda pa to ne pomeni, da lahko potem jeste zajtrk v neomejenih količinah.


Na kaj moramo paziti 
Ker telo ne razpolaga z zadostno količino energije, je oslabljena povezava med možgani in mišicami. To pomeni, da imamo slabše koordinacijske in miselne sposobnosti, zato odsvetujemo tehnično zahtevnejše športne aktivnosti. Bolj primeren je tek, sprehod, plavanje ali kolesarjenje na sobnem kolesu. V najslabšem primeru lahko pride do poškodb.

Dopoldan na polno 
Takoj po zajtrku je telo napolnjeno z energijo, spočito, budno in dobro prekrvavljeno. Zato je to najbolj primeren čas za resnično intenziven trening.

Po kosilu na svež zrak 
Ni preveč priporočljivo (vsaj ne 2 uri po kosilu), saj je telo zaposleno s prebavljanjem zaužite hrane. Nizko intenzivno gibanje na svežem zraku pomaga telesu do hitrejše regeneracije in pripravljenosti za nadaljnje bolj intenzivne napore.

Popoldan in zgodaj zvečer 
Med 16h in 19h je nadvse primeren čas za trening moči: telesna temperatura, prekrvavljenost in srčni utrip imajo namreč optimalno vrednost. Tako lahko telo ponovno obremenjujemo z večjo športno aktivnostjo.

Kaj pa trening za boljšo vzdržljivost 
Tudi za vzdržljivostni trening je to pravi čas, saj so pljuča in frekvenca dihanja v optimalnem območju. Tek ali kolesarjenje vabita!

Po 21 uri – kakovost spanca vprašljiva 
Telo se že počasi umirja; zmanjša se frekvenca srčnega utripa, slabša je prekrvavljenost in nižja telesna temperatura. Kdor v tem času opravlja trening moči ali zelo intenziven tek (šprinte), najverjetneje ne bo mogel dobro spati.

Svetujemo 
Načrtujte vsaj 2 uri »umirjanja«, preden se odpravite spat. Kdor pa ima čas za šport le pozno zvečer, naj bo pozoren na daljše iztekanje (pri teku, kolesarjenju), ki se kajpak izvaja v nizko intenzivnem ritmu in naj traja vsaj od 10 do 15 minut.

Tik pred spanjem 
Za ta čas je primerna športna aktivnost, ki od nas zahteva nežne gibe, kot sta joga in raztezne vaje. Zelo blagodejno vpliva tudi počasen sprehod, saj se sprostimo in raztegnemo mišice, kar je dobra »priprava« na spanje.

Skrb za redno športno aktivnost 
Ker pa običajno nimamo toliko prostega časa, da bi lahko prilagajali svojo športno aktivnost telesnemu bioritmu, svetujemo, da upoštevamo predvsem svoje počutje in stremimo k čim bolj redni športni aktivnosti (vsaj 3-krat tedenski). Od tu dalje pa so na preizkušnji naše organizacijske sposobnosti …