Mineštra

Pogajanja o plači - zadrega ali priložnost


Ena najbolj kočljivih, a neizogibnih tem pri pogovoru o sklenitvi delovnega razmerja je pogajanje o plači. Že ob misli na ta, v mnogočem odločilen del pogovora nas večina dobi cmok v grlu in vlažne dlani. Kako se v teh trenutkih vesti, kaj smemo reči in predvsem kdaj?

Prav je, da ste že, ko pripravljate svojo kandidaturo, pripravljeni na vprašanje o svojih finančnih in drugih pričakovanjih. S poznavanjem temeljne pogajalske tehnike bo zadrega pri uskladitvi pričakovanj in ponudbe manjša in verjetnost, da boste pri pogajanju uspešni, bo večja. Kako pa svoja pričakovanja ovrednotiti, da se ne bi prodali prepoceni ali izrazili nerealno željo in se s tem onemogočili pri kandidaturi? Kako odgovoriti na neposredno vprašanje o pričakovani plači?


Pred pogovorom 
Prvo pravilo je, da dobro poznate sebe, svoje konkurenčne prednosti, sposobnosti in znanja, in drugo, da poznate okvirni razpon plač na primerljivih delovnih mestih. Načinov, kako se prikopati do tega podatka, je več, čeprav so plače praviloma tajne in se o njih ne razpravlja. Najlažje je v to "raziskavo" vključiti znance, kolege ali morda starše in družinske prijatelje. Pri zunanjih virih vam svetujemo, da pokličete službo za stike z javnostmi v podjetju, kjer kandidirate (če ta oddelek seveda ima), za nasvet lahko povprašate svetovalca v kateri od družb za iskanje kadrov ali zavod za zaposlovanje. Tako si boste laže oblikovali razpon, v okvirih katerega boste postavili pričakovano plačo. Ne pozabite upoštevati morebitnih že veljavnih ali načrtovanih dolgoročnih obveznosti, ki vam jih delodajalec trga neposredno iz plače (na primer stanovanjsko posojilo).

Nekateri delodajalci od kandidatov, ki pošljejo prijavo na oglas, zahtevajo navedbo pričakovane plače že v vlogi. Včasih vas že pred pogovorom čaka izpolnitev posebnega vprašalnika, ki od vas med drugim zahteva, da v posebno rubriko napišete, koliko zaslužite zdaj in koliko pričakujete. Kaj storiti v teh primerih? Teorija ne priporoča uporabe fraze "plača po dogovoru", saj pri izbiralcu daje vtis, da se kandidat izogiba natančnejšemu odgovoru, da svojih pričakovanj ne zna ovrednotiti ali celo, da morda ocena ni realna. Priporočena je navedba spodnje še sprejemljive številke. Tudi če vas morda mika, da bi si znatno "zvišali" plačo in si s tem izboljšali izhodišče za dogovor, vam tega ne svetujemo. Bodite stvarni.


Med pogovorom 
Pravilo je, da o denarju prvi spregovori predstavnik podjetja. Na splošno pa velja, da morate najprej dobro poznati cilje in naloge, vezane na določeno delovno mesto, in se šele potem spustiti v pogovor o plači. Kako bi sicer lahko vedeli, koliko je delovno mesto "vredno"? Če vaš sogovornik postavi to vprašanje prehitro, temo odložite z vljudnim odgovorom, da "bi res radi vedeli več o delu, preden se pogovorite o plači" in "je seveda plača pomembna, vendar se želite prej prepričati, ali bi vam delo ustrezalo in bi ga sploh bili sposobni opravljati, šele potem, menite, bo imel pogovor o plači smisel". Če ste vendarle potisnjeni v kot z vprašanjem: "Kakšno plačo pričakujete?", odgovorite z vprašanjem: "Kakšen razpon pa imajo pri vas plače na podobnih delovnih mestih?"

Ko vam je razpon ponudbe znan, tudi vi lahko odgovorite na tak način, pri tem upoštevajte svoje izhodišče, ki temelji na položaju, za katerega kandidirate. Spodnja meja navedene plače naj bo malo nad najnižjo, ki ste jo še pripravljeni sprejeti, zgornja pa naj bo malo nad zneskom, ki ga je morebitni delodajalec še pripravljen ponuditi.

Kaj pa, če si te službe zelo želite? Pripravljeni bi bili delati celo za manj denarja, kot je ponujeni znesek skupaj z bonitetami. Priporočamo, da svoje gorečnosti ne kažete preveč očitno, saj bi jo morebitni delodajalec lahko izkoristil. Zavedajte se vrednosti svojega znanja, izkušenj in sposobnosti, svoje iskreno zanimanje za delovno mesto pa pokažite z dobrim poznavanjem podjetja, področja in svojih konkurenčnih prednosti. Tako boste utemeljili vtis upoštevanja vrednega kandidata in se dokazali s svojim odločnim nastopom.

Morda na pogovoru ugotovite, da je ponudba daleč pod minimalno, še sprejemljivo. Kako se odzvati v tem primeru? Prosite za utemeljitev take nizke ponudbe, ostanite pa odprti za nadaljnje pogovore, saj se večkrat zgodi, da se ob neuspešnem kadrovanju opis delovnega mesta spremeni, s tem pa tudi ponudba.

Po pogovoru 
Denimo, da ste se dogovorili o sprejemljivi ponudbi za obe strani. Kljub temu je ne sprejmite takoj in ničesar ne podpisujte istega dne. Vzemite si dva ali tri dni za premislek, s pooblaščeno osebo poiščite odgovore na vsa morebitna vprašanja, pri čemer je priporočljivo, da so ti zapisani in vključeni v pogodbi. Šele potem jo tudi podpišite. Upravičen je tudi nasvet, da pri aktualnem delodajalcu do dokončnega pisnega sklepa o sprejetju na novo delovno mesto ne storite nobenega usodnega koraka v obliki napovedane ali celo pisne odpovedi. Po podpisu pogodbe je prav, da se novemu delodajalcu in ljudem, ki so vam pri kandidaturi pomagali s priporočili ali nasveti, zahvalite s kratkim pismom.