10 načinov, kako se spoprijeti z recesijo
Recesija je dejstvo, s katerim moramo iz dneva v dan živeti, in ne glede na to, kako močno zaznamuje življenja posameznikov, gre v resnici za neizogiben ekonomski pojav. Mnoge dobrine postanejo teže dosegljive, kot so mu bile v času gospodarskega razcveta.
Če svoje dosedanje ravnanje prilagodite novonastalim razmeram, boste lahko preživeli in po vsej verjetnosti tudi kvalitetno živeli v času finančne krize in nezavidljivih ekonomskih razmer. Recesija se dotika prav vseh - od otrok do upokojencev, zato se mora z njo spopasti prav vsak.
Omejite poslovanje s kreditnimi karticami
Finančni strokovnjaki, borzni svetovalci, analitiki in ekonomisti so si enotni, da obstajajo načini, s katerimi si lahko ljudje olajšajo slabe ekonomske razmere, ki jih pestijo. Vsak finančni svetovalec, ki da nekaj nase, je še pred novim letom napisal svojo zbirko nasvetov, kako se spoprijeti z recesijo. Za vas smo izbrali nekatere iz med njih. Z njimi si lahko pomagate pri odločanju o gospodarjenju z denarjem v časih, ki terjajo še posebno skrbno preračunavanje.
Kaj narediti, da vas recesija ne bo preveč usekala po žepu?
1. Poskušajte čim bolj varčevati in omejite svoje izdatke le na najnujnejše. Recesija se je šele začela in v prihodnjem letu se bo še poglobila. Ustvarite si finančno rezervo.
2. Poskušajte kupovati v diskontih, outletih in na razprodajah. To ne pomeni, da se morate prikrajšati za dobre stvari, kaže le na to, da poskušajte razumno nakupovati in preučiti čim več ponudb, preden se odločite za nakup.
3. Omejite poslovanje s kreditnimi karticami, vsaj s tistimi z visoko obrestno mero, in se ne zadolžujte na novo. Limit je izredno draga oblika zadolževanja.
4. Denar, ki ga imate na banki, je najbolje vezati. Z vlogo na vpogled (denar, ki ga lahko kadarkoli dvignete) ne plemenitite svojega premoženja. Denar boste lahko vezali za relativno visoko obrestno mero, saj denarja primanjkuje.
5. Ne prodajajte delnic, samo ker jim vrednost na borzi pada. Zdaj ni čas za prodajanje, in mnogi pravijo, da tudi še ne za kupovanje, saj se utegnejo cene še znižati.
6. V recesiji ljudje radi bežijo od stvarnosti in na veliko trošijo denar za razvedrilo. Namesto da trošite, poskušajte poiskati cenejšo možnost. Pijte kavo pri prijateljici doma namesto v lokalu in raje kot v kino pojdite na sprehod v naravo.
7. Nakupujte samo tisto, kar potrebujete. Izognite se nakupovanju kot begu od težav, samorazvajanju in ne kupujte stvari za kompenzacijo za svoj trud oziroma trpljenje.
8. Še enkrat preverite, če imate najbolj ugodnega ponudnika za zavarovanje, internet, mobilni telefon, če resnično prebirate vse revije in časopise, na katere ste naročeni, in ne bojte se poslovati z institucijami (npr. banko) prek interneta.
9. Trg nepremičnin in cena avtomobilov naj bi v dokaj bližnji prihodnosti padla, zato se z nakupe dobrin srednje in visoke vrednosti še ne mudi. Bolje je še malo počakati.
10. Ne delajte panike. Razvoj recesije je težko predvidljiv. Ni vam potrebno verjeti vsem napol apokaliptičnim napovedim dokaj priznanih strokovnjakov. Ostanite mirni in zaupajte v svoje sposobnosti razpolaganja z denarjem.
Ne pozabite, da je bolje razumeti in prenesti v življenje en nasvet kot vedeti za vse in uporabiti nobenega. Človeštvo je preživelo že ogromno neprijetnih stvari in recesija, ki se je pojavila, zagotovo ni ena izmed najhujših. Potreben je ponovni premislek o razpolaganju z denarjem in morda bo treba nekoliko zategniti pas. Ne nazadnje pa je država, v kateri živimo, socialna in se kriza v takšnih razsežnostih kot v ZDA po vsej verjetnosti ne bo pojavila. To še ne pomeni, da z denarjem lahko razsipamo in se slepo zanašamo na državo. Inventura lastnega proračuna in denarnice je neizogibna in čim natančnejša bo, laže boste preživeli recesijo.